JISKRA STARÉ MĚSTO – TJ FS NAPAJEDLA   1 : 6  (1 : 2)

Branky:  D. Řihák – D. Brauner 3, K. Saibert, D. Vondráček a D. Bartoň

Sestava Napajedel:   L. Polášek – P. Koutník (68´ R. Holomek), A. Simerský, M. Holomek (46´ R. Bůžek), M. Škrabal (6´ T. Gabrhelík, 46´ M. Holomek) – K. Saibert (46´ O. Haša), A. Kozubík (46´ T. Plachý), R. Foral (46´D. Brauner), D. Vondráček (55´ T. Gabrhelík) – J. Laciga, D. Bartoň. Trenér: Josef Pospíšil.

Rozhodčí:  I. Ševčík

Rohy: 6 : 5

Na staroměstském Širůchu, proslulém to stánku exligového Synotu, v kdekom přípravný zápas proti čerstvě domestifikovaným Staroměšťanům vyvolal vzpomínky na někdejší slavná klání Jiskry a Fatry ze 70. a 80. let. Pravda, tehdejší derby mívala nesrovnatelně vyšší sportovní úroveň a sledoval je zpravidla plný dům, ale to už je vzdálená historie…

Dnešní měření zhruba v půlce přípravného období mělo oběma trenérům především naznačit, v jakém stavu se jejich výběry nacházejí před jeho vrcholící fází. Hráčská kvalita i zkušenosti nahrávali hostům, na druhé straně domácí výběr nového lodivoda Libora Soldána, na lavičce jako obvykle připraveného v plné zbroji naskočit i do zápasu, dosáhl v přípravě už dvou pozoruhodných výsledků, když jasně přehrál Tečovice 5 : 2 a poté i Strážnici 5 : 3 a s navrátilcem z Boršic O. Hastíkem na hrotu mu pochopitelně stouplo i sebevědomí. Na jako vždy kvalitní pažit Fatra vyběhla s nováčkem mezi tyčemi L. Poláškem, pro něhož to byla první zkušenost v Áčku po přechodu z dorostu, ovšem stále ještě bez svého kapitána M. Drgy a se špílmachrem J. Lacigou experimentálně v útoku.

Od začátku se hrál otevřený útočný fotbal, do první šance se ale až v 10´ probil domácí forvard O. Hastík, na mladého Poláška ale z úhlu nevyzrál. Hosté kontrovali o dvě minuty později, D. Vondráček ale svůj průnik zleva po Lacigově vybídnutí poslal přes celou bránu vedle. Ve 25´ „vyrobil“ hrubici domácí stoper Žajdlík, po níž se J. Laciga sám řítil na brankáře, proměňování podobných nájezdů ale není zrovna jeho oblíbenou disciplínou a trefil jen Nohovu pravou nohu v rozštěpu. Za další tři minuty se však do sóla přes celou půlku po geniální Lacigově kolmici dostal i K. Saibert a ten si naopak v podobných situacích libuje – 0 : 1! Vzápětí stopeři Fatry svojí nedůsledností „vyslali“ do úniku i domácího bojovníka P. Vlčka, míč z jeho kopačky se ale odkutálel z brány ven. Ve 33´ se po narážečce s J. Lacigou technickou střelou do břevna prezentoval D. Bartoň. Skóre se mohlo měnit už po dalších třech minutách, ale J. Laciga sám před brankářem míč nečekaně minul a dorážející D. Vondráček následně bránu přestřelil. Ve 37´se Fatře přece jen podařilo vedení navýšit, když po úspěšném presování a nezištné přihrávce D. Bartoně zblízka Nohu překonal D. Vondráček – 0 : 2! Ani za tohoto stavu ale Jiskra neupustila od ofenzívních choutek a ve 42´se po zásluze dočkala kontaktního gólu, který po nedorozumění v napajedelské obraně prudkou hlavičkou zařídil mladík D. Řihák – 1 : 2! Těsně před přestávkou z dálky prověřil pozornost domácího gólmana ještě i D. Bartoň, Noha ale jeho bombu stačil vyboxovat.

Na začátku druhé půle došlo k hromadnému prostřídání v týmu Fatry, naopak domácí lavička si takový luxus dovolit nemohla. Už krátce po změně stran se ani natřikrát nepodařilo postupně Vondráčkovi, Bartoňovi a Plachému protlačit míč do sítě přes čarujícího Nohu a o minutu později na domácího brankáře T. Plachý nevyzrál ani po individuální akci. Až v 60´ se po pravé straně skvěle uvolnil P. Koutník a centrovaný míč z prvního dotyku do černého pohotově trefil D. Brauner – 1 : 3! Domácí soubor, jemuž viditelně ubývaly síly, se pak už na odpověď nezmohl. Střed hřiště ovládlo napajedelské duo J. Laciga – T. Plachý a po odchodu zraněné domácí opory M. Petka z postu stopera se jeden útok za druhým začal valit směrem k hrázce. Když v 70´ po samostatné akci z nějakých dvaceti metrů napřáhl D. Bartoň a vydařenou střelou nártem pořádně napnul síť v bráně, o herní dominanci Napajedel už nebylo pochyb – 1 : 4! V 73´ se po nápadité kombinaci J. Lacigy s D. Bartoněm ve velkém čtverci u míče zčistajasna ocitl D. Brauner a v poklidu domácím upletl rukavici – 1 : 5! V 80´ si hosté vypracovali další pohlednou akci i po ose matadora J. Lacigy s dorostencem R. Holomkem, kterou však D. Bartoň z dobré parkety zakončil pumelicí jen do reklamní tabule. V 84´však další utěšenou spolupráci T. Plachého s J. Lacigou už D. Brauner, byť s trochou štěstí, zvládl a svým třetím gólem dosáhl i svého premiérového hattricku – 1 : 6! K němu vzápětí mohl ještě i gól navrch přidat, když šikovně vystihl riskantní Nohovu rozehrávku, sólový nájezd mu ale staroměstský Golem mezi tyčemi bravurním zákrokem lapil. Domácí brankář poté uspěl i proti T. Plachému a R. Foralovi a uchránil tak domácí tým od hrozícího debaklu.

Jednoznačný výsledek však nelze nijak přeceňovat, soupeř z I. B třídy sice v první půli držel s hosty krok, ale po přestávce v letním vedru už se silami nevydržel. Větší prověrky se tak nově tvořený tým trenéra Josefa Pospíšila dočká až v sobotu 28.7.2018 ve Velkých Karlovicích, kde začátek třetího přípravného utkání je stanoven na 17:30 hod. Odjezd autobusu od hřiště bude v 15:00 hod.

Jaroslav Hastík